Exkurzia Szekesfehervar, 27.2. 2016

                                         Za  nápadmi aj  nákupmi do Székesfeherváru  

                                         Za  nápadmi aj  nákupmi do Székesfeherváru  

       Už tradične,  v rámci vzdelávaco – exkurznej činnosti zakotvenej v pláne činnosti, uskutočnila Banskobystrická Regionálna zložka SZV v poslednú februárovú sobotu poznávací zájazd na jarné medzinárodné výstavno –  predajné včelárske trhy   do maďarského mesta Székesfehervár. Výstava sa uskutočnila v klimatizovanej športovej hale a v jej okolí s výstavnou plochou 7000 m?, kde sa prezentovalo vyše 100 tuzemských a zahraničných vystavovateľov, vrátane slovenských. S počtom vystavovateľov a návštevníkov sa radí medzi najväčšie včelárske výstavy v Európe. Okrem našej autobusovej výpravy so 49 účastníkmi sme na výstave stretávali aj včelárov takmer z celého Slovenska od východu až po západ, ktorí prišli najmä za nákupmi, ale aj pre získanie nových informácií a inšpirácií zo všetkých oblastí európskeho a svetového včelárstva. Okrem výstavných a predajných stánkov sa konal aj sprievodný program s odbornými prednáškami v maďarskom jazyku. Jazyková bariéra, hoci značná, nebola až takým problémom, pretože tam bolo množstvo Slovákov z maďarsky hovoriaceho územia, ktorí nám pomáhali pri získavaní informácií o vystavovaných a predávaných včelárskych zariadeniach a potrebách. Sortiment bol naozaj pestrý, od tých najzákladnejších až po zložité automatické  spracovateľské linky. Nielen pestrosť vystavovaných a ponúkaných potrieb pri včelárení, ale aj ich zaujímavé cenové relácie boli lákadlom pre nás Slovákov. Obdivovali sme najmä pružnosť a flexibilitu výrobcov a predajcov s akou dokázali uspokojovať požiadavky nás zákazníkov, ktorí včelárime v rozdielnych technicko – prevádzkových, ale  aj prírodných podmienkach. Hoci sme už opakovane navštívili túto výstavu, naši členovia sa neustále dožadujú poriadať takéto   podujatia, vždy majú čo obdivovať a kupovať pre zlepšenie a uľahčenie svojej včelárskej praxe. Príťažlivé pre našich účastníkov boli najmä výrobky z nerezu, ťahané pletivo (nerez, hliník, oceľ) pre zasieťované dná úľov, materské mriežky, mriežky na odber propolisu, ochranné pomôcky a pod. Lákadlom sa stali aj včelársky zaujímavé osivá včelomilných rastlín, ďalej  výpestky drevín, ako sú agáty, vŕby, evódie, rýchlo rastúce  paulownie a iné, vo veľmi, pre nás zaujímavých cenách.
       Na svoje si prišli aj mlsné jazýčky návštevníkov pri ochutnávke medov, medovín a predaji medového pečiva s ich  širokou ponukou. Pomerne široké zastúpenie mali aj spracovatelia vosku a predajcovia medzistienok, u ktorých ste si mohli v dohodnutých cenách vybaviť výmenu vosku za medzistienky v rôznych mierach aj pre budúci rok. Mňa osobne najviac zaujali ohrievacie elektrické pásy s termostatom, na stekucovanie medu v rôznych veľkostiach a prijateľných cenách.
     Zo zahraničných vystavovateľov a predajcov boli pre nás zaujímaví najmä Ukrajinci, kde nám nerobila problémy ani komunikácia v ruskom jazyku, s ktorými sme dohodli aj na  užšiu spoluprácu v rámci národných včelárskych výstav a osobných návštev autobusových výprav. O množstve návštevníkov svedčila aj tlačenica pri stánkoch a neustále prúdiaci dav ľudí popri vystavovateľoch. Výhodou pre nás bola aj možnosť platby nielen vo forintoch, ale aj v eurách, na ktorú predajcovia pomerne ochotne pristupovali. Čo bolo pre nás ešte zaujímavé, boli rôzne pomôcky pre uľahčenie včelárovej práce, čo sme si samozrejme sfotografovali a našou snahou bude vyrobiť si to svojpomocne doma. Inšpirácií a nápadov bolo naozaj dosť takmer na každom kroku. Štyri hodiny pobytu na výstavisku nám bohato stačili a o dvanástej hodine sme sa mohli vracať domov.
     S plnými náručiami a spokojnosťou sme sa vracali do autobusu, ktorý parkoval v blízkosti výstaviska. Lúčili sme sa so želaním zopakovať podobnú exkurziu aj v budúcom roku.

                                                                                                                                                                              jp